konyvkiadas-tortenete

A könyvkiadás rövid története és fejlődése a mai napig

konyvkiadas-tortenete

A könyvkiadás rövid története és fejlődése a mai napig

Kiadók az 1800-as években

A napjainkban könyvkiadást jelentő tevékenység a könyvnyomtatás megjelenésével kezdődött. A nyomdászok nem csupán kinyomtatták a könyveket, hanem kiadták és terjesztették is.

Az 1800-as évektől a könyvkiadást végző vállalkozások átvették a szerzőtől a kiadás jogát, és elvégezték azokat a munkálatokat, amelyek során fizikai könyv készült a műből. A szerzők részére tiszteletdíjat fizettek.

Magyarországon a 18. század utolsó harmadától már önálló foglalkozási ág volt a könyvkereskedelem, azon belül pedig bizományosi rendszer működött épp úgy, mint ma is.

Az ipari forradalom és a kiadói tevékenységről a tömegkommunikációra való átállás

A tégelyes gyorssajtó feltalálása után egyre nagyobb példányszámban jelentek meg a könyvek, hiszen ez a találmány gyorsabb előállítást tett lehetővé. A könyvkiadók saját nyomdákat alkalmaztak, a szerzőkkel pedig szerződéseket kötöttek.

Könyvkiadás Magyarországon a szocializmus idején

Magyarországon 1948-ban először a nagy, majd a kisebb könyvkiadókat államosították, amelyek szakavatatlan vezetők kezébe kerültek. 1952-ben a magán-könyvkereskedelmet teljesen felszámolták. A könyvkiadás és a könyvkereskedelem irányított, szigorúan szabályozott lett. Tilos volt a polgári véleménynyilvánítás, megszűnt a sajtószabadság.

Az ajánlott, valamint a betiltott szerzők és témák listázásra kerültek. A könyvek témái szerint szegmentálták a könyvkiadókat. Például a magyar szépirodalom kiadója a Szépirodalmi és a Magvető Könyvkiadó, a világirodalomé pedig főként az Európa Könyvkiadó volt. A könyvkiadás költségeit állami támogatásokból fedezték.

A ’70-es, ’80-as években enyhült a cenzúra, és ezzel párhuzamosan csökkent az állami támogatások mértéke. A könyvkiadók ismét az olvasói igények kiszolgálása felé orientálódtak, hogy nagyobb haszonra tehessenek szert, és rentábilis maradhasson a vállalkozás.

Könyvkiadás Magyarországon a rendszerváltás után

A rendszerváltás után bármit ki lehetett adni. Megszűnt a cenzúra és a könyvkiadás állami finanszírozása is. Rengeteg magánkiadó alakult ebben az időszakban. Az előprivatizáció következményeként rengeteg könyvesboltot bezártak, és a megmaradtak főként bestsellereket árusítottak. Emellett, és még sok egyéb tényező mellett, a kommunizmusban jól működő könyvterjesztői rendszer összeomlása a könyvipar válságához vezetett.

1990-ben tovább romlott a helyzet, amikor eltörölték a könyviparban tevékenykedők adókedvezményét, amire csak rátett egy lapáttal a szerzői jogtörvény módosítása. A törvény értelmében minden kiadás után visszaszálltak a jogok a szerzőre, ami ellehetetlenítette a hosszútávú stratégia kidolgozását, valamint elértéktelenedtek a raktári készletek.

A 2000-es évektől a nagy könyvterjesztő hálózatok (Líra, Libri, Bookline) határozzák meg a könyvkiadók működésének alapjait.

Az e-book fellendülése és a Digital Publishing felemelkedése

A 2000-es évek elején hazánkban is egyre szélesebb körben jelent meg a digitális publikálás, azaz az e-book kiadás. Egyes könyvkiadók maradtak a hagyományos nyomtatott kiadásnál, mások hibrid kiadóként nyomtatott és e-könyveket is kiadtak.

További bejegyzések 

Akasztják a hóhért, avagy amikor a szerkesztőt szerkesztik

Ez a cikk a szerzőbőrbe bújt szerkesztőkről, vagyis olyan írókról, írónőkről szól, akik azon kívül, hogy saját, kiadott könyvvel, könyvekkel rendelkeznek, mellette kiadói, irodalmi, olvasószerkesztőként, stb. dolgoznak. Kezdjük is az elején! Ideális esetben a...

bővebben

Léhmann Ágnes bemutatkozó

“Az írás percei nekem a békét jelentik: bíbelődést és szöszmötölést a megfelelő szavakkal és kifejezésekkel, formákkal, ritmusokkal. Olyan játék, melyet csak komolyan érdemes csinálni.
Kábé mint a zongorázást.”

bővebben

Beleolvasó: Huszonnégy óra a kísértetekkel

Az élet sötét oldala Amikor Daniel Hoffmann felébredt egy újabb mámoros éjszaka után, az ágyneműhuzat tiszta vörös volt. Félálomban azt hitte, hogy a mintákat látja a takarón bíborvörös foltokkal és csíkokkal tarkítva. Aztán rájött, az a saját vére. Időbe telt, mire...

bővebben
0

KOSÁR